Kanun yapımı ince bir işçilik ister; fazla zaman ve yoğun emek gerektirir. Çok farklı malzemelerle farklı tekniklerin birarada kullanılmasıyla ortaya çıkan kanun, zarif ve hoş tınılı bir Türk sazıdır.

Bu sazın yapımına gerek usta-çırak ilişkisiyle gerekse eğitimini alarak gönül verecek gençler, kanunun teller, mandallar ve burgulardan oluşan karmaşık görünümünden çekinmemelidirler.

Fakat onları her sazın yapımında olduğu gibi uzun soluklu, sabır gerektiren, emek ve göz nuru isteyen, yıllar sürecek uzun bir yolculuk beklemektedir.

Şimdiden başarılar diliyorum ve yollarının açık olmasını temenni ediyorum.

Kasa
Kanunun kasası, sazın omurgasını oluşturur. Ladin, köknar veya ıhlamur ağacından yapılır. Eğilmeye karşı mukavemetini artırmak amacıyla üç adet balkon ve bir gürgen takozla güçlendirilir. Arkasında, tel düğümlerinin bulunduğu kenarın mutlaka gürgen, kayın veya kelebek gibi sert bir ağaçtan yapılması gerekir. Burguluğun yapımında, üzerine takılacak burguların akort sırasında rahat çalışabilmesi için yumuşak yapılı bir ağaç olan ıhlamur kullanılır.Balkonlar
Kanun kasası ile aynı ağaçtan yapılır; 10-12 mm kalınlığındadır. Göğüsün mukavemetini artırarak, sazın, tellerin çekme istikametine doğru eğilmesini önler. Yapımcılar tarafından pek tercih edilmese de balkonların mutlaka arkalık ile teması sağlanmalıdır. Böyle bir yapı yıllar sonra göğüsün, göğüs kafeslerinin ve kanunun eğilme temayülünün engellenmesinde ilâve bir direnç yaratacaktır.

Göğüs kafesleri
Kanun teli ile mızrabın buluşması sırasında ortaya çıkan sesin kulağımıza ulaşması arasında uzun bir yolculuğu vardır. Tel, eşik, deri, ses havuzlarıyla devam eden ve kanun içinde oluşan sesin dışarı çıkmasını sağlamak amacıyla göğse açılan boşlukların yarattığı görüntünün kapatılması için yapılmıştır. Genellikle 3 adet büyük ve 3 adet küçük olmak üzere 6 tanedir. Kanun yapımcılarının kendilerine has motifleri olmasına rağmen hepsi aynı amaçlıdır.

Ses Tablası (Göğüs)
Ses tablası diye de bilinen göğüs kısmı çınar, ladin, ceviz, sedir veya maun ağacından yapılabilir. Genellikle tercih edilen çınardır. Kanun, yapısı itibariyle son derece yüksek volüme sahip bir sazdır. Oysa, ses konusunda son derece hassas olan ud, keman, tambur ve viyolonsel gibi sazlarda göğüs kısmının mutlaka ladin veya köknardan yapılması gerekir; çünkü ladin ve köknar yüksek kalitede ses tınısı elde etmeyi sağlayan ağaçlardır. Hattâ batı enstrümanı olan piyanonun bizce "iman tahtası" olarak adlandırılan ses tablası dahi lâdindir.

Arkalık
Arkalık, 3 mm kontradan yapılır, istenirse üzeri kaplanabilir. Yeterli genişlikte bulunması halinde 4 mm kalınlıkta masif ıhlamur da kullanılabileceği gibi bir dizi filetoyla süslenmesi de hoş bir görüntü yaratacaktır.

Kanun Yapımı: 01 | 02 | 03


 
Galeri
Galeri
Galeri
Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri
Galeri Galeri Galeri
Galeri Galeri Galeri
Galeri Galeri Galeri
Galeri Galeri Galeri
Galeri Galeri Galeri
Galeri Galeri Galeri
Galeri Galeri Galeri
Galeri Galeri Galeri
Galeri