Burgular
Burgular, kanun akordunun yapılabilmesi ve sabit kalabilmesi için gerekli kahraman bekçilerdir. Abanoz, kelebek, ak gürgen, gül ve artık bulunamayan şimşir ağacından yapılabilir. Değişik boy ve kalınlıklarda olabilir. Fakat vazgeçilmez olanı verilen koniğin en kalın yeriyle en ince yerinin arasındaki farkın 2 mm olmasıdır.

Mandallar
Bir kanun ne kadar iyi yapılırsa yapılsın mandal yapısı, ölçüleri ve mandal sistemi yapım aşamalarının finalidir. Eskiden pirinç veya alpakadan kuma döküm olarak yapılan mandal, şimdi pirinç veya alpaka levhadan kesmek veya dövmek suretiyle yapılmaktadır. Alpaka, tedavülde olan 5, 10, 25 kuruşların yapılmış olduğu malzemedir; bir bakır-nikel-çinko-gümüş alaşımıdır.

Sıfır numara olarak bilinen hareketsiz dip mandalın yüksekliği 4.2 mm'den başlayıp 0.4 mm farklarla yükselerek 15 numarada 10.2 mm olarak sona erer. Kanun, iki mızrapla icra edilen aceletesi son derece yüksek bir sazdır. Bu nedenle mandal sisteminin rahat çalışması, yani işlek olması çok önemlidir.

Çiviler
Dünya üzerinde hiçbir enstrüman yoktur ki tamamen bitirilip cilası ve akordu yapıldıktan sonra üzerine 1000 adet çivi çakılsın. Evet, 26 perdeli kanunda, 6'lı mandal sistemine göre düzenlendiğinde, dip sabit mandallar dahil 236 adet mandal bulunur.

Bu mandalların mandal tahtasına tespit edilebilmesi için 472 adet çivi çakılması gerekir ki, her çivinin iki ayağı hesaba katıldığında, stoplarla birlikte mandal tahtasına çakılan çivi sayısı 1000 adet olur.

Mandalların, perdelerdeki sıklığına göre rahat hareket etmesini sağlamak amacıyla 0.80, 0.90, 1.00 mm kalınlığında çelik tel çiviler kullanılır.

Mızraplar
Mızraplar, kanun sazının icra edilmesine yararlar; metal bir yüksük ile iki elin işaret parmaklarının iç kısmına sabitlenir. Kısa veya uzun tutularak kullanılabilirler. Bağa (deniz kaplumbağası karın kabuğu), fildişi, kemik, boynuz veya plastikten yapılabilir. Ses açısından tercih edileni bağadan yapılan mızraplardır.

Taşıma ve saklama
Kanun, yapısı nedeniyle her an kazaya uğramaya hazır bir sazdır. Bu nedenle, mutlaka, kanun için özel olarak yapılmış bir kutu içinde taşınması ve saklanması gerekir. Piyasada bu iş için hazırlanmış vinileks veya kumaş kılıflar varsa da, hem amaca hizmet etmez ve hem de burgulara yapacağı baskı sonucu ciddi akort sorunlarına sebep olurlar.

ve kanun bitti...

Gövdesi, eşiği, derisi, telleri, mandalları ve burguları ile kanun artık bitmiştir. Şimdi bu sazı yeni öğrenmek isteyen veya icra etmesini bilen bir sahip onu bulacaktır.

ELİNİZE SAĞLIK...

Kanun Yapımı: 01 | 02 | 03

 

 
Galeri
Galeri
Galeri
Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri Galeri
Galeri Galeri Galeri
Galeri Galeri Galeri
Galeri Galeri Galeri
Galeri Galeri Galeri
Galeri Galeri Galeri
Galeri Galeri Galeri
Galeri Galeri Galeri
Galeri Galeri Galeri
Galeri